rodzinybezgranic.pl

,,Blog tematyczny o rozwoju osobistym, biznesie i psychologii."

Biznes

Jak założyć sklep internetowy?

Jak założyć sklep internetowy?

Zadanie założenia sklepu internetowego może wydawać się na pierwszy rzut oka trudne i skomplikowane. W rzeczywistości jednak, każdy, kto posiada podstawową wiedzę na temat internetu, może stworzyć swój własny sklep online. W tym artykule, będąc specjalistą w dziedzinie e-commerce, opowiem jak to zrobić, krok po kroku, z uwzględnieniem wszystkich najważniejszych aspektów.

Sprawdź także:

Jak założyć firmę?

Wybór platformy do sklepu internetowego

Pierwszym i jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniej platformy do sklepu internetowego. Jest to decyzja, która zaważy na dalszych działaniach i możliwościach rozwoju naszego biznesu. Na rynku jest wiele dostępnych systemów sklepów internetowych, zarówno darmowych, jak i płatnych.

Spośród darmowych platform sklepowych warto zwrócić uwagę przede wszystkim na WooCommerce – rozszerzenie do WordPressa, które pozwala na pełne zarządzanie sklepem internetowym. Jest łatwe w obsłudze, a dodatkowo oferuje ogromny wybór darmowych i płatnych dodatków, które mogą znacząco rozszerzyć funkcjonalność sklepu.

Jeśli jednak zależy nam na profesjonalnym rozwiązaniu, warto rozważyć zakup licencji na używanie jednego z płatnych systemów sklepów internetowych, takich jak Shoper czy PrestaShop. Są to oprogramowania oferujące dużą ilość zaawansowanych funkcji, takich jak zarządzanie wieloma językami czy walutami, integracja z systemami do obsługi płatności czy możliwość zarządzania sklepem z poziomu smartfona.

Zakup domeny i hosting dla sklepu

Drugim krokiem jest zakup domeny i hosting dla naszego sklepu. Domena to adres internetowy, pod którym będzie dostępny nasz sklep. Warto wybrać taką domenę, która łatwo kojarzy się z branżą, w której działamy, jest łatwa do zapamiętania i nie jest za długa.

Hosting to miejsce, gdzie będą przechowywane wszystkie pliki naszego sklepu. Przy wyborze hostingu należy zwrócić szczególną uwagę na dostępne parametry, takie jak ilość dostępnego miejsca na dysku, transfer, a także dostępność i jakość wsparcia technicznego. Ponadto, warto zwrócić uwagę na lokalizację serwerów – im bliżej będą one fizycznie znajdować się od naszych potencjalnych klientów, tym szybciej będą oni mogli korzystać z naszego sklepu.

Projektowanie i wdrożenie sklepu online

Raz po razie, po wybraniu platformy sklepowej i zakupieniu domeny z hostingiem, przyszedł czas na projektowanie i wdrożenie naszego sklepu internetowego. Tutaj zaczyna się prawdziwa praca, której efekt zobaczą nasi klienci.

Projekt sklepu powinien być przede wszystkim czytelny i łatwy w nawigacji dla użytkowników. Należy zwrócić uwagę na takie elementy jak intuicyjne menu, wyszukiwarka produktów czy przejrzysty proces składania zamówień. Nie można także zapomnieć o dostosowaniu sklepu do urządzeń mobilnych – coraz więcej osób robi zakupy za pomocą smartfonów i tabletów.

Jeśli sami nie czujemy się na siłach, aby stworzyć profesjonalny wygląd sklepu, warto skorzystać z usług doświadczonej agencji interaktywnej. Koszt takiego zlecenia może być zróżnicowany, jednak warto postrzegać go jako inwestycję w pierwsze wrażenie, jakie klient odczuje, wchodząc na naszą stronę.

Wdrożenie sklepu to już ostatni etap. Polega on na przetestowaniu wszystkich funkcji sklepu, dodaniu produktów, ustaleniu sposobów płatności i dostawy, a następnie „otwarciu” sklepu dla klientów.

Założenie sklepu internetowego jest więc procesem, który może zająć trochę czasu i wymagać pewnych umiejętności. Jednak efekt końcowy, czyli własny, działający sklep online, jest na pewno warty tego wysiłku.

Udostępnij

O autorze

Zespół pasjonatów rozwoju osobistego, przez wiele lat uczą ludzi jak rozwijać siebie i swoją pewność siebie. Pokazują jak odpowiednio zadbać o swój biznes i ciągle doszkalać swoje umiejętności. Poza pracą jesteśmy rodzicami, dlatego pokażemy jak wyrabiać u dzieci odpowiednie nawyki, które pomogą im w dorosłym życiu.